Loading …

Loading …

Pijesz wodę z plastikowej butelki? Czy to na pewno zdrowo i bezpiecznie?

Zużywasz średnio 250 plastikowych butelek rocznie. Zanim się rozłożą, miną setki lat! Czy woda z plastikowej butelki jest na pewno bezpieczna i tak zdrowa, jak obiecują Ci producenci w reklamach? Którą pić lepiej?

Pij wodę !

Woda najlepiej gasi pragnienie. Pij ją często, małymi łykami. Również zimą, choć gdy jest chłodno, nie odczuwasz tak pragnienia jak latem. Picie wody sprawia, że mniej się męczysz, organizm funkcjonuje sprawniej, woda pobudza metabolizm. Sprawia, że rzadziej czujesz głód. Lepiej też wyglądasz, bo dobrze nawodniona skóra jest pozbawiona zmarszczek, ma piękny zdrowy kolor. Same zalety? To sięgaj po wodę, zanim poczujesz pragnienie! Bo gdy je czujesz, to znaczy, że organizm już się odwodnił!

Woda z plastikowej butelki – szkodliwa ?

Czy wiesz, że dopiero w 2390 roku rozłoży się pierwszy polimer, który wytworzono w 1890 roku? 500 lat – właśnie tyle czasu potrzebuje butelka PET na rozkład pod wpływem grzybów lub pleśni. To zdecydowanie dłużej niż w przypadku papieru lub metalu. Negatywny wpływ na przyrodę ma także sam proces produkcji sztucznych opakowań. Wytworzenie jednej butelki wiąże się z emisją 0,5 kg dwutlenku węgla. Samo tworzywo, z których są butelki, powinno być obojętne dla naszego zdrowia. Produkcję butelek regulują odpowiednie przepisy, a służby sanitarne dbają, by ich jakość była dobra i by żadne szkodliwe związki nie przedostawały się do napojów w nich przechowywanych. Ze względu na środowisko lepiej unikać plastikowych opakowań i kupować wodę w szklanych, które mogą być przetwarzane wiele razy, na wiele różnych sposobów.

Liczby zresztą mówią za siebie, rocznie zużywasz 250 plastikowych butelek, jeśli założymy, że kupujesz jedną od poniedziałku do piątku. Na polski rynek trafia rocznie 4,5 miliarda plastikowych butelek.

Jedna butelka na wodę, wielokrotnego użytku.

Noszenie szklanych butelek do domu jest oczywiście bardziej uciążliwe. Szklana też nie zmieści się do torebki, trudniej się z nią poruszać. Wypróbuj jednak uniwersalną butelkę wielokrotnego użytku! To rozwiąże problem dźwigania wody!  Sprawdź, może butelka filtrująca wodę przypadnie Ci do gustu, np. BRITA fill&go Vital. Co miesiąc wymienisz w niej krążek filtrujący, dzięki czemu masz dostęp do 150 litrów czystej, bezpiecznej wody. Korzystaj z kranówki! Jest w pełni bezpieczna. Możesz ją pić nawet bez przegotowania. Polska spełnia absolutnie wszystkie procedury dotyczące bezpieczeństwa wody, potwierdzają to lekarze i Sanepid, który wodę sprawdza bardzo często.