Loading …

Loading …

Top 5 marek modowych ze Szwecji

Top 5 marek modowych ze Szwecji. Szwecja to nie tylko IKEA i Volvo. To także niepowtarzalne marki modowe, które zdobywają świat. Chcesz wyglądać inaczej niż inni? Lubisz minimalizm, ale jednocześnie chcesz mieć własny, niepowtarzalny i styl? Wybierz się na zakupy do Szwecji!

Na punkcie szwedzkiego designu szalejemy od dawna. Kojarzy nam się oczywiście przede wszystkim z Ikeą, a gdy myślimy o modzie to z H&M. To stanowczo za mało! Czas zweryfikować swoje wyobrażenia! Zwłaszcza, że przemysł modowy w Szwecji to przychody na poziomie prawie dwóch i pół miliarda dolarów amerykańskich. To robi wrażenie. A wielu szwedzkich projektantów jest tak samo pożądanych jak twórcy związani z dużymi markami z Francji, Włoch i Stanów. W Polsce mało o nich wiemy, a szkoda, bo Paryż, Mediolan, Nowy Jork, Tokio i Shanghai już się nimi zachwycają.

ACNE Studios

Od lat absolutnym faworytem jest król sceny modowej w Szwecji, czyli Acne Studios. Nazwa jest akronimem od słów Ambition to Create Novel Expressions, czyli ambicja do kreowania nowych ekspresji. Marka powstała w 1996 roku w bardzo nieoczywisty sposób. Pod tą samą nazwą działała agencja reklamowa (działa do dziś). Jeden z właścicieli firmy wyprodukował sto par jeansów dla znajomych, klientów i rodziny. Spodnie te zostały zauważone nie tylko przez nich, ale także przez Wallpaper i Vogue. Cóż było robić? Pod naciskiem społecznym właściciele zadecydowali o otwarciu biznesu modowego, który dzisiaj osiągnął światową skalę.

Dyrektor kreatywny Acne Studios Jonny Johansson każdego roku zaskakuje. Minimalizm skandynawski coraz częściej okrasza poszukiwaniem inspiracji na całym świecie. Kolekcja jesień-zima 2016 powstała pod wpływem kalifornijskiej sceny punkowej. Za to linia wiosna-lato 2017 to dialog z pogmatwaną sytuacją światową i poszukiwanie motywów w krajach, z których pochodzą uchodźcy.

Najbliższy pełnowymiarowy sklep jest w Berlinie. Oczywiście sklep flagowy oraz dwa outlety marki są w Sztokholmie. Wybrane produkty są dostępne w Warszawie, w sklepie Vitkac. Poza tym oczywiście online.

top 5 marek modowych ze szwecji

[Acne Studios, Szwecja. Skandynawia. Kolekcja damska wiosna-lato 2017]

Whyred

Marka zawdzięcza swoją nazwę znanemu artyście i dziadkowi głównego jej projektanta. Sven „X-et” Erixon udzielał wywiadu w 1950 r. Dziennikarz zapytał artystę, jaki jest jego ulubiony kolor. Erixon odpowiedział – „Red” (czerwony). Dziennikarz skontrował – „Why red?” (dlaczego czerwony). Znany ze słabości do szerokiej gamy kolorów Erixon zażartował „Well, blue then” (no to raczej niebieski).

Marka powstała w 1999. Założyli ją wnuk Svena „X:et” Erixona – Roland Hjort oraz Lena Patriksson i Jonas Clason. Cała trójka wcześniej pracowała dla H&M. Marka zdobyła międzynarodowe uznanie w 2006 roku, kiedy to zdobyła pierwszą rozpoznawalną nagrodę Elle Awards – Designer of the Year. Główny projektant, Roland Hjort, uwielbia grę nieoczekiwanych kontrastów. Whyred to sztuka, muzyka i krawiectwo. Ubiera znanych artystów: Madonnę, The Hives, Oasis i wielu innych.

top 5 marek modowych ze szwecji

[Whyred. Jesień zima 2016. Prawdziwa moda ze Szwecji.]

Stutterheim

Kolejny klejnot wśród szwedzkich domów mody. Firma jest na rynku od niedawna, bo od 2010 r., i zachwyca jak świeże bułeczki. Można się w niej rozsmakować! Założył ją Alexander Stutterheim. I tu dla biznesu ważny był… dziadek, jak w przypadku Whyred. Alexander znalazł pewnego dnia w rodzinnym domu skafander rybacki dziadka. Zabrał go do domu. Położył na ziemi w kuchni. Używając ceraty zrobił pierwszy model uwspółcześnionej wersji odzieży ochronnej dziadka. Pierwsze 200 egzemplarzy sprzedawał w swoim mieszkaniu. Z czasem jednak sąsiedzi zaczynali krzywo patrzeć na przechadzających się po klatce ludzi w czarnych płaszczach. Otworzył pierwszy sklep i tak powstała nowa marka.

Wizyta w sklepie w sztokholmskim SOFO robi wrażenie. Nie wyobrażacie sobie nawet, jak nowoczesne i piękne mogą być ubrania inspirowane rybackimi skafandrami! Są mieszanką praktyczności i estetyczności. Absolutnie po skandynawsku.

top 5 marek modowych ze szwecji

[Szwedzki design. Skandynawski minimalizm. Stutterheim.]

Nudie Jeans

Tych jeansów nie powinniście prać przez 6 miesięcy! Co więcej, producent zachęca do kupowania tylko jednej pary i używania jej codziennie. Jeśli spodnie zaczną zużywać się, nie należy ich wyrzucać, tylko przynieść do sklepowego punktu napraw i pozwolić specjaliście zająć się zniszczeniem. Jeśli jednak nie chcesz lub nie możesz zanieść ich do sklepu, to zawsze możesz użyć swojego własnego, kupionego w Nudies, zestawu naprawczego. Jeśli jednak przyjdzie czas na rozstanie z jeansami, to bezwzględnie – tylko w sklepie. Nudie Jeans da im nowe życie wprowadzając je do ponownego obiegu, już jako second hand. Brzmi intrygująco?

Nudie Jeans to jedna z najbardziej społecznie odpowiedzialnych marek świata. Właściciele świetnie zdają sobie sprawę, że działają w jednej z najmniej ekologicznych branż. Do wyprodukowania jednej pary jeansów potrzeba prawie 7000 litrów wody. Dbają zatem, aby każdy dostawca minimalizował jej zużycie. Klienci, jak już wiemy, zachęcani są, aby używać codziennie tych samych jeansów i ich nie prać. Wszystko to, aby zmniejszać wykorzystanie wody.

Bawełna, z której uszyte są spodnie nie może być produkowana z wykorzystaniem pestycydów.

Firma szczegółowo wszystko kontroluje. W zamian za to, dostawcy otrzymują znacznie więcej pieniędzy. Nudie Jeans dba o to, aby pracownicy ich dostawców otrzymywali dużo wyższe pensje.

Transparencja jest jedną z najważniejszych cech tej marki. Do tego stopnia, że każdy może sprawdzić na stronie firmy, w jakim zakładzie odbywa się produkcja odzieży. Na początku branża łapała się za głowę i mówiła, że podawanie nazw dostawców do publicznej wiadomości jest samobójstwem biznesowym. Przecież ktoś może podebrać dobrego wytwórcę. Nudie Jeans nie martwi się o to. Płacąc dużo więcej niż pozostali, jest zawsze priorytetowym kontrahentem.

W tym roku Maria Erixon, założycielka marki, proponuje raczej luźny, workowaty styl. Zwiększa rozmiar w talii, stają się one anti-fit. W stylu boyfriend jeans. Ten styl określa mianem „Brute Knut”. W kolekcji pojawia się także nowy design ze skośnym krojem. Trochę wyższy tył, niższy przód. Kolekcja na 2017 rok jest nazwana Gråväder, czyli „szara pogoda” jak w Goteborgu, skąd pochodzi marka. I takie też odcienie dominują.

I jeszcze jedno – Nudie Jeans to unisex. Nie szukajcie zatem na ich stronie zdjęć z modelkami. Tam są tylko boyfriends!

top 5 marek modowych ze szwecji

[Szwedzkie jeansy. Skandynawska moda. Nudie Jeans.]

Eytys

To prawdziwy szwedzki blitzkrieg na rynku mody. Tenisówki marki Eytys pojawiły się na rynku w 2013 roku i od razu zrobiły furorę. Są dokładnie tym, czego poszukujemy obecnie. Wygodne, mają prosty design. Mają przekonujące proporcje, którym nie można się oprzeć. Pasują praktycznie do każdego outfitu. Nie ma podziału na linię męską i damską. To kolejny skandynawski unisex.

Koniecznie sprawdź model podstawowy firmy – Mother. To koncept bazowy dwójki projektantów – założycieli marki Eytys, Jonathana Hirschfelda i Maxa Schillera (Max wcześniej był projektantem Acne Studios, sukces marki zatem nie jest przypadkiem). Eytys to jednak nie tylko buty. Marka sprzedaje także odzież, torby i akcesoria.

Zastanawiasz się, jak wymawia się nazwę firmy? Proste. Po prostu powiedz po angielsku „lata osiemdziesiąte”, czyli „80s/eightys”.

top 5 marek modowych ze szwecji

[Szwedzkie trampki Eytys. Skandynawski minimalizm.]

Inne marki modowe ze Szwecji: Top 20

Nasz wybór jest absolutnie subiektywny. Chcemy jednak, abyście mieli świadomość, że ciekawych marek modowych ze Szwecji jest znacznie więcej. Jeśli wybieracie się niedługo do Sztokholmu, ta lista powinna trafić do Waszych zakładek. Wiele marek jest skierowanych przede wszystkim dla mężczyzn. Jednak wiele kobiet robi tam zakupy. Dla wygody zaznaczamy je literką „M” w nawiasie. Przeczytajcie też nasz poradnik o weekendowych wypadach do tego miasta.

 • Acne Studios
 • Whyred
 • Stutterheim
 • Nudie Jeans (M)
 • Eytys
 • Tretorn
 • Filippa K
 • WeSC
 • Elvine
 • Cheap Monday
 • CMMN SWDN
 • Tres bien
 • Our Legacy
 • Sandqvist
 • L’Homme Rouge (M)
 • The White Briefs (M, raczej tylko dla mężczyzn)
 • Resterods
 • Nikolaj d’Etoiles (M)
 • Majls
 • Hestra
 • Sandqvist
 • Our Legacy
 • Fjällräven

Miłych zakupów!