Loading …

Loading …

Lista badań profilaktycznych, które musisz robić regularnie

Nigdy nie pamiętasz o USG piersi albo badaniu prostaty? A może nie chcesz pamiętać, bo to jest dość nieprzyjemne? Kiedy robiłeś / robiłaś badania krwi? Mamy dla Ciebie idealny sposób na profilaktykę zdrowotną, bo chyba nie masz wątpliwości, że o zdrowie należy dbać! Zamiast kupować na urodziny kolejne spodnie lub torebkę, zrób badania. Oto lista badań profilaktycznych!

Lista badań profilaktycznych? Po co nam one?

Odbierając wyniki nikt z nas nie chce dowiedzieć się, że coś działa nie tak, jak powinno. Jednak właśnie do tego służą regularne wizyty u lekarza i badania! Musisz wiedzieć, co dzieje się z Twoim organizmem. Czasami wszystko jest w porządku, czasami niekoniecznie i wtedy badania profilaktyczne pozwalają na szybką reakcję. Nie trać czasu na pytania do doktora Google’a, zwłaszcza gdy w Twoim samopoczuciu coś się zmieniło. On może ma wiedzę, ale niekoniecznie dobrą! Lepiej idź do lekarza pierwszego kontaktu i ustal, co należy zbadać i kiedy. A pewne badania musisz powtarzać co roku.

Zadbaj o swoje zdrowie

Według raportu „Miej serce do zdrowia” przygotowanego przez Millward Brown we współpracy z Nationale-Nederlanden do podstawowych badań profilaktycznych należy morfologia krwi. To naprawdę proste i niedrogie badanie! Wystarczy kilka minut przed pracą w właściwie każdej przychodni! Dzięki morfologii dowiesz się o poziomie czerwonych i białych krwinek, zawartości cholesterolu oraz stężeniu glukozy. Krew to „nośnik informacji” o wirusach, niedoborach i o ogólnym stanie zdrowia organizmu.

Do diagnostyki może być także pomocne badanie moczu. Palący powinni pamiętać o zapisaniu się na RTG klatki piersiowej. Regularne wizyty u ginekologa to swojego rodzaju „must have” dla kobiet, podczas których lekarz przeprowadzi cytologię oraz USG piersi. Z wiekiem warto do tej listy dołączyć mammografię. Z kolei mężczyźni powinni systematycznie kontrolować swoje jądra. Nie wstydźcie się tego Panowie!

Bieganie to nie wszystko

Jeśli nie jesteś przysłowiowym „kanapowym leniem” i chodzisz na siłownię, biegasz lub po prostu ćwiczysz w domu – to świetnie! Ale to nie zastąpi regularnej profilaktyki, bo nawet wysportowanym ludziom zdarzają się choroby! Zwłaszcza gdy mają w rodzinie obciążenia genetyczne. Warto wówczas zrobić dodatkowo badania genetyczne.

Koniec wymówek

Lista badań profilaktycznych jest już skompletowana, czas na listę Twoich wymówek, by ich nie robić. Informujemy, że wszystkie wymówki są nieaktualne! Dzieci, praca, dom, zakupy, zepsuty samochód naprawdę nie są aż tak ważne. Profilaktyka zdrowotna powinna Ci przychodzić tak samo naturalnie jak większość rytuałów, które lubisz. Parzenie kawy, kupowanie prezentów na święta, obchodzenie urodzin. Tak –  to takie proste! Mamy na to sposoby:

  • Wykorzystaj metodę kotwicy. Powiąż np. coroczną wizytę w przychodni z ważnym wydarzeniem w życiu. Dobrym pomysłem będą urodziny, które przecież co roku świętujesz z bliskimi!
  • Zainstaluj w telefonie aplikację, która będzie przypominała o terminie badania.
  • Razem kolegą, partnerem, dzieckiem ustalcie czas, do kiedy zrealizujecie badania profilaktyczne. Obowiązuje zasada – kto pierwszy, ten lepszy – wprowadź element „zdrowej” rywalizacji!
  • Takim „przypominaczem”, trochę z obowiązku, może być również pracodawca, Przy okazji badań okresowych zrób pozostałe badania z listy badań profilaktycznych.

Profilaktyka małą inwestycją

Regularne badania to nawyk, którym warto się chwalić! Tak jak chwalisz się znajomym zrzuceniem kolejnego kilograma. Zachęcaj innych do podjęcia wyzwania. Możesz się przysłużyć nie tylko sobie, ale i tym, na których Ci zależy!