Loading …

Loading …

Jak sprzątać i czerpać z tego przyjemność?

Czy ciągłe porządkowanie rzeczy jest dla Ciebie zmorą, która wydaje się nigdy nie mieć końca? Sprzątanie nie musi być nudnym obowiązkiem, to sposób na lepsze życie! Zmień podejście i zobacz, ile z tego korzyści. Zainspirują Cię Japończycy, którzy właśnie tak podchodzą do sprzątania. 

Magia sprzątania

To jak wygląda nasz dom w dużym stopniu przekłada się na komfort psychiczny. W bałaganie nie odpoczniesz. Stąd tylko krok do zmęczenia i mniejszej wydajności w pracy. Zaczniesz zostawać po godzinach, a w domu zrobi się jeszcze gorzej. Sterty śmieci, prania, kurz i niepoukładane papiery – gdy coraz później wracasz, nawet nie chce Ci się myśleć o porządkach. Na relaks nie ma szans, bo nie możesz w zabałaganionym wnętrzu odnaleźć harmonii. Po jakimś czasie staniesz się przemęczona…O takie błędne koło wcale nie trudno!

Zrób porządek, bo dzięki temu łatwiej kontrolować Ci to, co dzieje się w Twoim życiu. Sądzisz, że to przesada? Nie! Jakiś czas temu głośno zrobiło się o sztuce sprzątania metodą KonMari, czyli japońskiej „guru-porządków” Marie Kondo, autorki książki „Magia sprzątania”. Zgodnie z jej podejściem, dbanie o ład w domu nie jest zwykłym obowiązkiem, ale sposobem na pozytywne zmiany w naszym życiu. Warto zaufać autorce!

Wielkie porządki

Koncepcja „wielkiego porządkowania” jest głęboko wpisana w japońską kulturę. Przykładowo, rytuał ōsōji  wywodzi się z XVII wieku z czasów dynastii Edo. Wiąże się z tradycją uważnego i bardzo dokładnego sprzątania przed rozpoczęciem nowego roku – tak, aby nie tylko nasz dom, ale i umysł był uporządkowany i gotowy na nowe. Również i nam znane jest takie podejście, zazwyczaj w obliczu Świąt Wielkanocnych czy Bożego Narodzenia. W ruch idą wówczas wszystkie domowe sprzęty, myjemy okna, a niepotrzebne rzeczy chowamy na dnie szafy. Tylko z reguły robimy to wyłącznie ze świątecznego obowiązku i bez refleksji.

Tymczasem, sprzątanie to dobra okazja, by przemyśleć sobie kilka rzeczy, uporządkować myśli dotyczące pracy czy zawodowych wyzwań. Przy okazji wyrzucania starych ubrań, może warto wyrzucić niektóre mało owocne przedsięwzięcia z listy rzeczy do zrobienia?

Jak skutecznie sprzątać – krok po kroku

Znajdź motywację

Każda zmiana w życiu wymaga odpowiedniej motywacji. Jeśli planujesz sprzątanie od kilku dni, ale nadal nie możesz się zabrać do pracy, znajdź sobie dobry powód. Może to być wizyta przyjaciół, zmiana wystroju wnętrza czy wyjazd na weekend. Kluczowe jest, aby nie kojarzyć sprzątania z przykrym obowiązkiem, ale z przyjemnością. Tylko wówczas porządkowanie będzie efektywne i pozwoli zaprowadzić ład również w nas samych.

Opracuj plan

Jeśli zaczynasz sprzątać, nie warto robić wszystkiego na raz, bo tylko się zniechęcisz. Zmiana podejścia do porządków wymaga czasu! Ty decydujesz – możesz zacząć od przeglądania ubrań i dodatków, sprzątania kuchni lub czyszczenia łazienki. Nie bój się wyrzucać rzeczy, ponieważ w czystym domu każdy przedmiot powinien mieć swoje własne miejsce. Zgodnie z radą Marie Kondo, rób to z rozmachem. Tylko wówczas zauważysz, że w Twoim życiu coś się zmienia. To właśnie doświadczenie warto przełożyć na inne obszary życia, jak tylko wejdzie Ci w krew!

Wybierz odpowiedni sprzęt

Również to, czym sprzątamy ma znaczenie. Niech do celu w życiu prowadzą tylko skuteczne narzędzia! Wypróbuj naturalne detergenty, które można zrobić samemu na bazie octu czy sody oczyszczonej. Gdy uporządkujesz rzeczy, z pomocą przyjdzie Ci odkurzacz. Wybierz taki, który jest nie tylko skuteczny, ale dopasowany do Twoich potrzeb. Przykładowo, Electrolux UltraSilencer™ Zen został wyposażony w filtr AllergyPlus™, który filtruje aż 99,95% powietrza. Jest to również najcichszy odkurzacz na świecie. Emituje dźwięk na poziomie 58dB – tyle, co zwykła rozmowa! Sprzątając, możesz cieszyć się ciszą i pozwolić płynąć myślom.

Wykorzystaj czas

Podczas sprzątania pamiętaj o prostej postawie oraz rób przerwy na skłony czy przysiady, które dodadzą Ci energii. Warto również otworzyć szeroko okno, aby wpuścić do pomieszczeń świeże powietrze, które pozwoli odetchnąć pełną piersią. Sprzątanie nie będzie się dłużyć, gdy włączysz swoją ulubioną muzykę czy słuchać audiobooków, na które nigdy wcześniej nie udało się znaleźć czasu. Raz na jakiś czas patrz na zegarek – pilnuj, aby sprzątanie było nie tylko efektywne, ale i sprawne. To też uczy zarządzania sobą w czasie i możesz tak nabywane umiejętności wykorzystać w innych obszarach życia!

Od rewolucji po nawyk

Gdy wielkie porządki masz już za sobą, nie spoczywaj na laurach. Trwałe ujarzmienie domowej przestrzeni będzie możliwe tylko wtedy, gdy sprzątanie wejdzie Ci w nawyk. Aby utrzymać ten stan, porządkuj na bieżąco, bez kompromisów, ale z głową. W efekcie będziesz stale cieszyć się harmonią –  nie tylko w domu, ale i w życiu.