Loading …

Loading …

Jak mądrze kupić mieszkanie? Poradnik w 6 krokach

Pod wpływem impulsu możemy kupić szminkę albo nowy lakier do paznokci. Zakup mieszkania lepiej dobrze przemyśleć. Co zrobić, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu i cieszyć się z własnych czterech kątów? Radzimy, jakich błędów wystrzegać się przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym.

Kto pyta, nie błądzi

Kupno mieszkania to cała masa formalności. Zanim wprowadzisz się do swojego „M”, musisz podpisać tuziny dokumentów, często bardzo złożonych. Nie próbuj robić wszystkiego na własną rękę. Umowa z deweloperem jest dla Ciebie niejasna? Trudno Ci ocenić, jakie są warunki umowy kredytowej? Poproś o pomoc specjalistę. Wsparcie prawnika czy doradcy finansowego co prawda kosztuje, ale pamiętaj, że znacznie większe koszty możesz ponieść, podpisując umowę, której skutków nie rozumiesz. To samo dotyczy też zatwierdzenia odbioru mieszkania, w którym ściany są krzywe, a wentylacja nie została wykonana prawidłowo. W tym przypadku oszczędność nie popłaca.

Deweloper pod lupą

Na polskim rynku działa wielu deweloperów. Niektórzy wybudowali już w Polsce tak wiele mieszkań, że z łatwością dowiesz się od rodziny, przyjaciół lub znajomych, czego możesz się po nich spodziewać. Inni zrealizowali pojedyncze inwestycje lub, jak fiński deweloper YIT, od niedawna działają w naszym kraju. W jaki sposób sprawdzić, czy są godni zaufania? Przede wszystkim dowiedz się, czy należą do Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Każda firma, która jest zrzeszona w tej organizacji musi stosować się do Kodeksu Dobrych Praktyk. Sprawdź też, czy deweloper buduje za własne pieniądze. Takie inwestycje są bezpieczniejsze od tych, które powstają na kredyt.

Drogie oszczędzanie

Przygotuj listę „za” i „przeciw”. Zastanów się, czy mieszkanie, które skradło Twoje serce ma, poza ceną, także inne zalety. Oczywiście każde dziesięć tysięcy złotych mniej lub więcej ma znaczenie. Pamiętaj jednak, że droższe mieszkanie może mieć atuty, dzięki którym zaoszczędzisz wiele pieniędzy, czasu i nerwów. Zastanów się nad lokalizacją. Czy z nowego mieszkania łatwo dojedziesz do pracy? Czy w pobliżu znajdziesz miejsce w przedszkolu dla swojego dziecka? Pamiętaj też, że mieszkanie to azyl, w którym chcemy odpocząć po trudnym dniu. Sprawdź, czy możesz się w nim wyciszyć, czy może okna, wychodzące na największą ulicę w mieście, skutecznie w tym przeszkodzą.

Czego oczy nie widzą

Masz już za sobą spacer po okolicy. Miejsce jest dobrze skomunikowane, wokół nie brakuje terenów zielonych i wiesz, do której szkoły będziesz odprowadzać swoje dziecko. Zanim złożysz podpis na umowie i zwiążesz się z nowym mieszkaniem na wiele lat, upewnij się jeszcze, czy za jakiś czas warunki życia w okolicy nie ulegną poważnej zmianie. Zapytaj dewelopera o plany inwestycyjne związane z sąsiednimi działkami. Dzięki temu dowiesz się, czy urokliwa zieleń, którą widzisz z okna, nie ustąpi miejsca fabryce albo centrum handlowemu. Taka przezorność nigdy nie zaszkodzi.

Nieruchomości na kredyt

Kupujesz mieszkanie na kredyt? Przeczytaj dokładnie umowę i dowiedz się, jakie będą całkowite koszty, które poniesiesz. Trudno w to uwierzyć, ale przy kredycie na niecałe 300 000 złotych, różnica może wynosić nawet 80 tysięcy zł*. Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie porównywać oferty banków, dowiedz się, czy ktoś z Twoich znajomych nie zajmuje się tym zawodowo. Jeśli nikt z Twojej rodziny lub przyjaciół nie jest w tych sprawach biegły, na pewno polecą Ci sprawdzonego doradcę, który pomógł im przy zakupie mieszkania. Wsparcie zaufanego specjalisty jest w tym wypadku na wagę złota.

*Bankier.pl na podstawie informacji od banków, 5-13.09.2016 r.

Zakup to początek

Pamiętaj, że cena mieszkania i koszty dodatkowe, ponoszone w związku z zakupem, to dopiero początek wydatków. Mieszkanie kupione na rynku pierwotnym musisz jeszcze urządzić. Za podstawowy pakiet wykończeniowy oferowany przez dewelopera zapłacisz co najmniej 450 zł. Lepszy standard to dodatkowe, często niemałe koszty. Także utrzymanie mieszkania, w którym już zamieszkasz, wiąże się z wydatkami. Im mieszkanie jest większe, tym więcej zapłacisz za czynsz i sprzątanie swoich czterech kątów. Trudniej także będzie je sprzedać. Statystycznie, największe mieszkania czekają najdłużej na nowego właściciela.

Przemyślane decyzje

Jak widzisz, zakup mieszkania nie należy do najprostszych zadań. Dla większości z nas to największy wydatek w życiu, dlatego lepiej dwa razy przemyśleć wszystko, co wpłynie na grubość portfela i jakość Twojego życia w kolejnych latach. Zły wybór szminki czy lakieru do paznokci może pozostawić po sobie niemiłe wspomnienia, ale o przykrych konsekwencjach zwykle szybko zapomnisz. Błędy przy zakupie mieszkania mogą być znacznie bardziej kosztowne i będą często o sobie przypominać.