Loading …

Loading …

Jak kompleksowo dbać o zęby? Poradnik

Jak kompleksowo dbać o zęby? Nic trudnego! Wystarczy na co dzień stosować się do podstawowych zasad higieny jamy ustnej i regularnie korzystać z wybranych zabiegów u stomatologa. Podpowiadamy co zrobić, by cieszyć się zdrowiem zębów i śnieżnobiałym uśmiechem na dłużej!

Jak dbać o zęby w domu?

Podstawową czynnością, która pomoże nam utrzymać zdrowie zębów, jest ich dokładne mycie. Szczotkuj zęby minimum dwa razy dziennie, przez około 3 minuty. Ponieważ szczoteczka nie dociera do wszystkich przestrzeni między zębami, przynajmniej raz dziennie użyj woskowanej nici do oczyszczenia trudno dostępnych miejsc. Dzięki niej pozbędziesz się resztek jedzenia. Na koniec wypłucz jamę ustną specjalnym płynem. Pomoże on usunąć zgromadzone bakterie oraz zapobiec powstawaniu próchnicy.

Jak wybielić zęby?

Codzienne używanie dobrej pasty do zębów, pomaga w usuwaniu przebarwień powstających na skutek jedzenia. Dodatkowo przeciwdziała powstawaniu kamienia nazębnego i wspomaga proces odbudowy płytki. Jeśli chciałbyś dodatkowo zadbać o ich biel, możesz stosować środki sprzedawane w drogeriach i supermarketach. Postaw na pastę wybielającą, która nie tylko chroni zęby przed próchnicą, ale także pomaga przywrócić ich naturalny kolor, na przykład Rapid White. Pasta ta bazuje na technologii usuwającej osad i wykorzystującej białe pigmenty. Dzięki temu zęby są bielsze nawet o 1,5 tonu po jednym szczotkowaniu.

Jakie zabiegi mogę wykonać u dentysty?

Chcąc zadbać o zdrowie zębów oraz ich śnieżnobiałą barwę, regularnie odwiedzaj stomatologa – minimum 2 razy w roku. Podczas wizyty kontrolnej lekarz sprawdzi, czy z zębami wszystko jest w porządku, a w razie potrzeby podejmie odpowiednie leczenie. Dzięki regularnym wizytom, możesz zapobiec zmianom próchnicowym i skutecznie je wyleczyć. To także dobra praktyka przeciwdziałania chorobom przyzębia. Warto też zapoznać się z ofertą gabinetów stomatologicznych. Jakie są najczęściej wykonywane zabiegi?

1. Skaling

Skaling to oczyszczenie zębów z odkładającego się kamienia nazębnego. Jest to zabieg usuwania osadu z zębów za pomocą ręcznych bądź mechanicznych drgań o częstotliwości kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę. Podczas skalingu lekarz przenosi drgania na powierzchnię zęba, dzięki czemu kamień nazębny pęka i można go usunąć. Zabieg wykonuje się 1-2 razy w roku, a w razie potrzeby częściej. Jego częstotliwość ustala stomatolog. Cena skalingu waha się od kilkudziesięciu do 150 złotych, w zależności od regionu Polski.

2. Piaskowanie

Innym zabiegiem zalecanym przez stomatologów jest piaskowanie. Polega ono na usunięciu przebarwień, osadu i kamienia pozostałego po skalingu z powierzchni zębów. Używa się do tego strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących i innych substancji. Piaskowanie usuwa osady, przebarwienia powstałe na skutek palenia papierosów, picia kawy i herbaty czy spożywania niektórych pokarmów. Zabieg ten powinno się przeprowadzać raz w roku lub częściej – o ile tak zaleci lekarz. Piaskowanie kosztuje około 50-100 złotych.

3. Lakierowanie

Lakierowanie to zabieg pokrycia zębów cienką warstwą preparatu z fluorem. Metoda ta ma na celu wzmocnienie zębów. Zabieg nazywany także fluoryzacją lakierem może być przeprowadzany u dzieci i dorosłych. U dzieci warto lakierować zęby raz na trzy miesiące, a u dorosłych – 2 razy w roku. Zabieg ten potrafi zredukować próchnicę nawet o 40%. Przed wykonaniem fluorowania konieczne jest dokładne oczyszczenie zębów z kamienia i osadu. Cena zabiegu wynosi 100-150 złotych.

Co robić samodzielnie, by jak najdłużej cieszyć się efektem zabiegów dentystycznych?

Po skalingu, piaskowaniu i lakierowaniu zęby prezentują się nieskazitelnie. Jak utrzymać ten doskonały efekt? Poza podstawowymi zabiegami higienicznymi stosuj dodatkowe preparaty, na przykład paski wybielające Rapid White. System wybielający Rapid White to ultracienkie, elastyczne i przezroczyste paski rozjaśniające o smaku mięty. Dodatkowo usuwają przebarwienia, a także odświeżają oddech. Dzięki innowacyjnej technologii samorozpuszczania system Rapid White stanowi szybką i bezpieczną metoda wybielająca. Ten domowy sposób pozwoli Ci utrzymać efekt rozjaśnienia zębów, a jakiś czas po zabiegu widocznie je wybielić skutecznie, już po 5 dniach stosowania!