Loading …

Loading …

Co można kupić za 500 plus? 7 pomysłów jak mądrze wydać pieniądze na dziecko

Jak pokazują badania, Polacy otrzymujący pieniądze z programu „Rodzina 500 plus”, wydają je głównie na zakup odzieży czy obuwia, realizację bieżących opłat oraz finansowanie zajęć dodatkowych dla dzieci. Co można kupić za 500 plus? Jak mądrze zainwestować te pieniądze?

Pamiętaj – w ramach programu, przez 18 lat państwo wypłaci Ci 108 tysięcy złotych. To naprawdę pokaźna suma i warto przemyśleć, czy skonsumowanie jej na wydatki bieżące jest konieczne. Przedstawiamy 7 subiektywnych pomysłów jak rozsądnie zainwestować pieniądze w przyszłość naszego dziecka.

Pozbądź się długów za 500 plus!

Około 40% polskich rodzin ma długi. Jeśli podobnie jak miliony Polaków korzystasz z kredytów konsumenckich, debetu na karcie lub kolejnych pożyczek, przeznacz pieniądze z programu na przerwanie pętli długów! Długi konsumenckie to błędne koło i życie w ciągłym stresie. Gdy żyjesz na kredyt, zwykła awaria pralki może zamienić się w prawdziwy kryzys finansowy. Nerwy, kłótnie, kosztowne pożyczki, windykacja czy nawet wizyta komornika… Bezpieczeństwo finansowe i spokój to jeden z najlepszych prezentów, jaki możesz podarować swoim dzieciom.

Zainwestuj 500 plus w bezpieczeństwo finansowe

Gdy odzyskasz wolność pozbywając się długów lub należysz do szczęśliwców, którzy ich nie mają – zacznij oszczędzać. Wykorzystaj pieniądze z programu, aby szybko stworzyć fundusz bezpieczeństwa dla Twojej rodziny. Czym on jest? Są to środki, z których w każdej chwili będziesz mógł sfinansować nieprzewidziane wydatki lub zrekompensować nagły spadek przychodów. Ile trzeba odłożyć, aby spać spokojnie? Przyjmuje się, że powinna być to równowartość sześciomiesięcznych wydatków. Nie trzymaj pieniędzy „w skarpecie”. Zainwestuj, ale pamiętając, że te pieniądze muszą być w pełni bezpieczne i dostępne w każdej chwili. Tu najlepiej sprawdzą się konta oszczędnościowe lub obligacje Skarbu Państwa. To instrumenty w pełni bezpieczne i nie wymagające rozległej wiedzy finansowej.

500 plus na zakupy? Tak, ale rozsądnie

Mając zabezpieczenie finansowe, możesz swobodniej wydawać środki z 500+ na zakupy dla dzieci. Tu ważny jest przede wszystkim rozsądek. Kup dziecku to, czego rzeczywiście potrzebuje. Rozgraniczaj co jest rzeczywistą potrzebą, a co tylko zachcianką. Nie poddawaj się presji otoczenia. Budowanie poczucia wartości dziecka w oparciu o markowe ubrania i modne gadżety to nie jest dobra droga. I nie wydawaj na konsumpcję wszystkich dodatkowych pieniędzy – przynajmniej część z nich odłóż na przyszłość!

Edukacja za 500 plus

Inwestycja w edukację to jeden z najlepszych sposobów, w jaki możesz zagospodarować pieniądze z 500+. Pamiętaj jednak, że nie każde zajęcia dodatkowe dla dzieci są warte takiej inwestycji. Przeanalizuj co rzeczywiście pozwoli Twojemu dziecku szybciej rozwijać talenty i pasje. Co sprawi, że będzie bardziej kreatywne i będzie uczyć się skuteczniej? Dobry kurs angielskiego, rozwijanie technik pamięciowych, kurs szybkiego czytania – to tylko przykładowe propozycje. Znajdź to, co da Twojemu dziecku lepsze perspektywy, a przede wszystkim większą samodzielność.

500 plus na solidny start

Jeśli twoja sytuacja przed otrzymaniem 500+ pozwalała na swobodne zaspokojenie bieżących potrzeb rodziny, to możesz pokusić się o odłożenie wszystkich pieniędzy z programu na solidny start dziecka.

W tym momencie nieważne czy będą to studia za granicą, wkład własny na zakup nieruchomości czy środki na start własnego biznesu. Jedno jest pewne – przez 18 lat możesz odłożyć naprawdę sporą kwotę, a odpowiednio inwestując – jeszcze ją pomnożysz. W co warto zainwestować? Przede wszystkim zawsze wybieraj produkty proste i tanie, które dobrze rozumiesz. Choć oprocentowanie kont oszczędnościowych, lokat czy obligacji skarbowych nie wydaje się imponujące, to produkty te są całkowicie bezpieczne. Nie wymagają śledzenia notowań giełdy, nie niosą niepotrzebnego ryzyka. A środki pomnażane przez kilkanaście lat dadzą zadowalającą stopę zwrotu.

500 plus na wszelki wypadek

Oczywiście nikt z nas nie lubi czarnych scenariuszy, ale pieniądze z programu 500 plus możemy też mądrze wykorzystać na zabezpieczenie przyszłości dziecka jeśli nam, rodzicom, przydarzy się coś złego. Wykupując odpowiednio wysoką polisę na życie gwarantujemy naszym dzieciom, że nasza śmierć lub ciężka choroba nie zaważy, przynajmniej finansowo, na całym ich dalszym życiu. Firmy ubezpieczeniowe oferują także polisy posagowe łączące dwie usługi – odszkodowanie w razie wypadku lub choroby oraz gwarantowany posag, niezależny od nieprzewidzianych zdarzeń i kondycji rodziców.

500 plus na własny kąt

500 zł miesięcznie to oczywiście za mało, aby kupić mieszkanie. Jednak jeśli pieniądze z programu nie są nam niezbędne do codziennej konsumpcji i możemy je regularnie oszczędzać, to przez 18 lat uda nam się zgromadzić pokaźny kapitał na wkład na własne „M” dla naszego dziecka. Na rynku bez trudu można znaleźć produkty finansowe, które dedykowane są właśnie dla oszczędzających na mieszkania. Oprócz możliwości oszczędzania pozwalają w dalszej kolejności uzyskać kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach.

Program Rodzina 500 plus to pokaźny zastrzyk gotówki, który rodziny otrzymują na przestrzeni 18 lat. Jeśli chcesz zainwestować te pieniądze w lepszą przyszłość swojego dziecka, to musisz przede wszystkim unikać popularnego schematu „łatwo przyszło, łatwo poszło”. Zdefiniuj prawdziwe potrzeby, przemyśl co dla Twojego dziecka będzie naprawdę ważne w perspektywie wielu lat.