Loading …

Loading …

 

Myślisz o przygarnięciu żółwia lądowego? Jeśli chcesz być świadomym i odpowiedzialnym hodowcą musisz się przygotować. Opieka nad tym zwierzęciem nie jest tak łatwa jak mogłaby się wydawać. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i zostań hodowcą, o którym marzy każdy żółw! 

Na wstępie naszego Vademecum hodowcy żółwia lądowego, warto zaznaczyć, że decydując się na żółwia musisz liczyć się z bardzo istotnym faktem – jest to przyjaciel na wiele lat. Istnieje nawet szansa, że może przeżyć również Ciebie. 😊 Zwierzęta te, w zależności od warunków przetrzymywania, gatunku oraz żywienia mogą żyć nawet  100 lat! Decyzja o zakupie tego małego przyjaciela musi być zatem dobrze przemyślana. Istnieje wiele kwestii, które musisz zaplanować, więc jeśli interesuje Cię ten temat to czytaj dalej.

Wybierz gatunek

Decyzja zapadła – chcesz mieć w domu żółwia. Przyszedł więc czas na kolejny, równie istotny krok, czyli wybór gatunku. W sklepach zoologicznych najczęściej natkniesz się na 2 gatunki: grecki oraz stepowy. Przede wszystkim musisz zacząć od uzyskania odpowiedzi na 3 ważne pytania: jak duży urośnie, czym się żywi oraz jaką ma płeć. Wielkość – zarówno dorosłego osobnika żółwia greckiego jak i stepowego – waha się maksymalnie do 25-30 centymetrów. Różni się ona ze względu na płeć, którą możemy rozpoznać dopiero po około 3 latach życia. Informacja o płci podanej przez sprzedawcę może być więc losowa, miej to na uwadze. Wiedz również, że samice rosną większe.

Sprawdź dokładnie sprzedawcę

Sprawdzony sprzedawca to bardzo ważna kwestia. Najlepiej, jeśli sklep zoologiczny, w którym będziesz chciał dokonać zakupu swojego przyjaciela na stałe współpracuje z weterynarzem specjalizującym się leczeniem gadów. Pamiętaj również, że przy zakupie żółw musi posiadać dokumenty CITES – konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (konwencja waszyngtońska). Ma za zadanie ograniczać handel określonymi gatunkami zwierząt i roślin (a także wytwarzanymi z nich produktami). Dokument ten potwierdza również pochodzenie gada, więc niezbędnym jest, żeby sprzedawca go posiadał.

Zapewnij mu odpowiednie warunki

Musisz być świadomy jednego – porządny i doświadczony sprzedawca gadów nie wypuści Cię ze sklepu z nieodpowiednim terrarium i wyposażeniem. Poza ceną samego zwierzątka musisz się również liczyć z kosztem całego ekwipunku, który łącznie może kosztować Cię nawet kilkaset złotych. Czego tak naprawdę potrzebujesz?

Najważniejsze, czyli terrarium. Zwierzę te potrzebuje ściśle określonych warunków bytowych. Jeśli myślałeś, że skończy się na metalowej klatce po króliku to musimy Cię zmartwić. Taka klatka nie nadaje się do stałego przechowywania w niej żółwia – nie może być on bowiem narażony na przeciąg. Najlepszy wybór to zamykane terrarium. Pomoże ono utrzymać idealne warunki, zarówno wilgotność jak i temperaturę. Jakie powinny być jego wymiary? Oczywiście możliwie jak największe, jednak minimum przyjmuje się, że powinno mieć 100 cm długości, 60 cm szerokości oraz 50 cm wysokości. Jego minimalna długość powinna być 5 razy dłuższa niż maksymalna wielkość żółwia. Odpowiednia wysokość również jest nie bez znaczenia, ponieważ żarówki – szczególnie grzewcza –  mają być zamontowane w odpowiedniej odległości od podłoża. Żółw w swoim terrarium musi posiadać 2 strefy: ciepłą oraz zimno-wilgotną. Dzięki temu będzie mógł sobie sam regulować temperaturę. Również ze względu na to potrzebujesz jak największej powierzchni.

Lampy. Potrzebujesz 2 żarówek: grzewczej halogenowej oraz świetlówki UVB. Żarówka grzewcza pozwala ogrzać zwierzę oraz jego otoczenie – imituje ciepło słońca w naturalnym środowisku. Możesz kupić zwykłą żarówkę halogenową ze sklepu budowlanego – działa ona dokładnie tak samo jak ta kupiona w sklepie zoologicznym, jednak jej koszt jest kilka razy mniejszy. Ważniejsza pod względem jakości jest świetlówka UVB – postaw na sprawdzoną firmę dostępną w sklepie zoologicznym. Jej koszt to około 50-60zł, ale wystarczy ona na około rok codziennego, ośmiogodzinnego działania.

Podłoże. Najlepsza jest naturalna darń wykopana z pewnego źródła (np. własnego ogródka), aczkolwiek nie nada się ona dla początkującego hodowcy – jest bowiem trudna w utrzymaniu. Łatwo ją zarówno przesuszyć jak i przesadnie zmoczyć, co może spowodować jej pleśnienie. Niezależnie od umiejętności i wiedzy musisz jednak wybrać podłoże, które utrzyma wilgoć, nie będzie pylić i będzie bezpieczne dla żółwia – absolutnie nie może być to piasek, ponieważ zwierzę może je zjeść i zapchać sobie jelita. Na początek przygody z prowadzeniem terrarium bezpiecznym wyborem będą drewienka bukowe dostępne w sklepie zoologicznym lub gruba kora sosnowa.

Kryjówka. W szczególności żółwie greckie bardzo lubią się chować i zakopywać. Zapewnij więc swojemu przyjacielowi miejsce do kryjówki – może być nią garstka siana lub naturalny, drewniany mostek dostępny w sklepie zoologicznym, który dodatkowo będzie pełnił funkcję wspinaczki – te zwierzęta również to uwielbiają 😊 Jako kryjówkę potraktuj również jego podłoże – nasyp go więcej, żeby żółw mógł się w nim zakopać aż po czubek skorupy.

Termometr i higrometr, czyli podstawa wyposażenia. Wewnątrz terrarium musi być zarówno odpowiednia temperatura  jak i wilgotność. Bezpośrednio pod lampą żółw powinien mieć temperaturę sięgającą około 30-33 stopni, a w chłodniejszej części około 25 stopni, jednak nie mniej. Wilgotność powinna wynosić około 70%.

Miseczki. Oczywiście w terrarium musi się znaleźć miejsce na picie i jedzenie. Kup swojemu zwierzakowi możliwie jak największą miskę na wodę, z której zarówno będzie pił jak i będzie mógł się kąpać w ciągu dnia. Jeśli chodzi o jedzenie to możesz postawić na miskę kamienną, dzięki której żółw za każdym razem będzie delikatnie i w naturalny sposób ścierał sobie pazury oraz dzięki jej wadze nie będzie w stanie jej przewrócić.

Zarejestruj żółwia!

Nie każdy o tym wie, ale w przypadku niektórych gatunków żółwia trzeba zarejestrować – powinien poinformować Cię o tym sprzedawca. Do tego potrzebne są dokumenty poświadczające o pochodzeniu, czyli CITES. Jeśli sklep tego nie posiada to może oznaczać, że zwierzę pochodzi z nielegalnego źródła. Zwierzę należy zarejestrować w ciągu 14 dni od daty zakupu, w biurze ochrony środowiska w urzędzie miasta. Wystarczy wypełnić formularz oraz dokonać opłaty skarbowej.  Pamiętaj, że za niezarejestrowanie zwierzęcia w razie kontroli grozi kara aresztu lub grzywny.

Zadbaj o odpowiednie żywienie

Zdecydowana większość żółwi lądowych jest roślinożerna. Odłóż jednak na bok popularny sposób na karmienie swojego przyjaciela sałatą lub innymi produktami wzdymającymi. Posiadają one szczawiany, które po spożyciu mogą doprowadzić do śmierci. Unikaj również cukrów zawartych w owocach. Od czasu do czasu możesz podać zwierzęciu mały kawałek melona, arbuza, truskawki lub jabłka. Żółwie najlepiej karmić koniczyną, babką lancetowatą i mleczem, czyli ziołami dostępnymi na łące lub w przydomowym ogródku. Jeśli zwierzę nie zimuje i nie ususzyłeś letnich darów łąki lub Twój przyjaciel za nimi nie przepada to możesz podać mu rukolę, roszponkę, cykorię oraz sałatę rzymską w małych ilościach. Poza dietą musisz zapewnić swojemu żółwiowi źródło witamin oraz wapnia, najlepiej w formie sproszkowanej podawanej bezpośrednio na jedzenie. Wapno powinien dostawać codziennie, a witaminy raz w tygodniu. Zapobiegnie to chorobom oraz zniekształceniom skorupy.

Żółw potrzebuje pielęgnacji

Czy wiesz, że nawet żółw lądowy potrzebuje… kąpieli? Odgrywa ona 2 istotne role: dzięki temu zwierzę może się nawodnić, utrzymasz odpowiedni poziom jego higieny oraz przede wszystkim dzięki ciepłej wodzie gad może łatwiej się wypróżnić. W ciągu jednej kąpieli warto więc kilkukrotnie wymienić wodę. W trakcie mycia wycierać skorupę z zanieczyszczeń mięciutką ściereczką i samą wodą.

Nie zapominaj również o jego pazurach. W naturalnym środowisku zdzierałby je na kamieniach, lecz w domowych warunkach musisz znaleźć na to jakiś sposób. Położenie płaskich kamieni na podłożu nie wystarczy. Trzeba je raz na jakiś czas podciąć, jednak wyłącznie u weterynarza.

Największym błędem popełnianym przez niedoświadczonych hodowców jest smarowanie skorupy oliwką lub olejem. Na co dzień nie musisz mu smarować skorupy, gdyż w naturalnych warunkach takie zabiegi nie występują. Tak naprawdę robi się to tylko i wyłącznie ze względów estetycznych lub w przypadku choroby. Jeśli już chcesz to robić to zaopatrz się w specjalny preparat dostępny w sklepie zoologicznym. Jeśli użyjesz do tego np. masła to do jego lepkiej warstwy z łatwością przyklei się więcej zanieczyszczeń co w konsekwencji może spowodować  rozwój bakterii.

Koszty

Podsumujmy, ile Cię to wszystko będzie kosztować. To bardzo ważna kwestia, ponieważ musisz być pewny, że możesz sobie pozwolić na zakup i utrzymanie żółwia w dobrych warunkach.

Koszty początkowe to zakup zwierzaka, wyposażenia oraz rejestracja. Na gada, terrarium, podłoże, kamienne miski, żarówki wraz z mocowaniami oraz pokarm i witaminy wydasz minimum 1000 – 1500 zł. Pamiętaj, że do codziennego utrzymania zwierzęcia musisz dodać koszty jedzenia oraz prądu – Twoje rachunki mogą wzrosnąć. Pamiętaj również o wizytach u weterynarza. Postaw na specjalistę w dziedzinie gadów, ponieważ mało osób posiada dostateczną wiedzę na ich temat. Musisz uwzględnić więc fakt, że wszelkie zabiegi na gadach będą o wiele droższe.

Jeśli dotarłeś do końca naszego vademecum hodowcy żółwia lądowego, jesteś gotowy na tę rolę – powodzenia!