Loading …

Loading …

Składniki kosmetyków, których powinnaś unikać

Zastanawiałaś się, co tak naprawdę sprawia, że kosmetyki działają? Które z ich składników są korzystne dla skóry, a które niekoniecznie? Bo że i takie znajdują się w kosmetykach – chyba nie wątpisz. Podpowiadamy, na co powinnaś zwrócić uwagę przy następnej wizycie w drogerii.  

Zwracaj uwagę na skład kosmetyku, niech nie kusi Cię opakowanie czy zapach, to jest ważne, ale nie najważniejsze. Piękne opakowanie często oznacza wysoką cenę, ale niekoniecznie dobre składniki. Unijne przepisy stanowią, że skład podaje się według tzw. International Nomenclature of Cosmetic Ingredients – INCI po łacinie. Im więcej składnika w kosmetyku, tym w opisie jest on wyżej.

Baza kremów np. to woda i tłuszcz, bo tych substancjach rozpuszczają się inne składniki. Jest ich oczywiście najwięcej. Woda odparowuje, a na skórze zostaje filtr, który ma chronić ją przed odwodnieniem, wzmacniać, regenerować komórki. Niestety tylko niektóre jego elementy wnikają w głąb skóry. Nie wszystko, co zostaje działa tak, jakbyś sobie tego życzyła.

Składniki kosmetyków, które nie są tak korzystne, jak się wydaje

Silikony i oleje

Bardzo często w kremach są silikony. To związki, które sprawiają, że skóra staje się miękka i delikatna, jednak to koniec zalet. Silikony tworzą na skórze wodoodporną warstwę, ale nie mają żadnych właściwości nawilżających. Zdarza się, że blokują pory i sprzyjają powstawaniu zaskórników. Dodatkowo, ich wytwarzanie nie jest przyjazne dla środowiska. Podobnie działają oleje mineralne – tworzą na skórze tak zwaną warstwę okluzyjną, zatykającą pory. Utrudnia ona oddychanie oraz sprawia wrażenie lepkości.

Parabeny, sztuczne barwniki, glikol – najczęściej powodują alergie

W większości produktów dostępnych na rynku znajdują się parabeny, czyli substancje konserwujące. Mogą powodować zaburzenia hormonalne i alergie. Podobnie jak sztuczne barwniki. Silnym alergenem jest też glikol polietylenowy (PEG) – składnik stosowany, aby poprawić konsystencję i lepkość produktów, a także chronić przed rozwarstwieniem.

Substancje zapachowe

Aż 80 procent alergii i podrażnień wywołują substancje zapachowe. Są to najczęściej: ldehyd cynamonowy, alkohol cynamonowy, eugenol, izoeugenol, hydroksycytonellal, geraniol, aldehyd a-amylocynamonowy. Jeśli masz skórę podatną na podrażnienia wyklucz koniecznie te składniki, poszukaj kosmetyków, które ich nie zawierają.

Kontrowersje wokół soli aluminium

Sole aluminium to z kolei niezbędny składnik antyperspirantów. Choć do tej pory nie ma na to twardych dowodów, coraz częściej łączy się je z rakiem piersi lub chorobą Altzheimera. Mogą powodować silne podrażnienia. Masz kłopot z nadmiernym poceniem, poszukaj czegoś, co nie zawiera tak silnych związków, np. na dezodoranty marki CD dostępne w czterech delikatnych wariantach zapachowych: lilia, granat, kwiat pomarańczy i cytryna. Z pewnością wybierzesz coś dla siebie!

Co oznaczają symbole na kosmetykach?

Coraz więcej osób szuka produktów, które są zgodne z filozofią i stylem ich życia. Większość z nas unika np. kosmetyków testowanych na zwierzętach, bo zdajemy sobie sprawę, że narażanie zwierząt na niepotrzebne cierpienie nie sprawi, że wybrane kosmetyki będą dla nas lepsze. Wybieramy produkty, na których jest informacja, iż nie były w ten sposób badane. Niektórzy unikają wszystkich produktów odzwierzęcych, są weganami. Szukają więc kosmetyków z symbolem zielonego słonecznika na opakowaniu. Te symbole również wpływają na nasze decyzje zakupowe. Nie tylko skład, cena i zapach, ale też sposób produkcji zgodny z określonymi wartościami mają dla nas znaczenie.

Składniki kosmetyków

Składniki kosmetyków, których warto unikać to np. parabeny, sole aluminium, oleje mineralne, związki zapachowe. Nie mają ich wegańskie kosmetyki!

Zestawienie szkodliwych składników w kosmetykach

Składniki kosmetyków, których powinnaś unikać