Loading …

Loading …

5 sposobów na walkę z kurzem

Czy sprzątanie może być przyjemne? Pewnie, że tak. Zwłaszcza gdy odpowiednio się do tego zmotywujesz i zaangażujesz wszystkich domowników do pomocy. Co powinno Cię motywować? Przede wszystkim zdrowie! Kurz to jeden z poważniejszych alergenów. Oto sprytne sposoby na walkę z kurzem.

Czym jest kurz?

Kurz to głównie piasek, ziemia i włókna z bawełnianych ubrań. Skąd się biorą? Przynosi je wiatr, ale w dużej mierze wytwarzamy go sami. Są w nim też cząstki skóry, włosy i przede wszystkim roztocza. I to one właśnie są przyczyną wielu alergii i astmy oskrzelowej, gdy kurzu jest w naszym otoczeniu za dużo.

Sposoby na walkę z kurzem? Przede wszystkim żadnych skrupułów!

Cóż, musisz stać się zimnym draniem. Skuteczne sposoby na walkę z kurzem wymagają twardego charakteru i żadnych sentymentów. Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz wszystkich rzeczy, które stoją na komodach i szafkach? Czy galeria pamiątkowych figurek jest niezbędna? Przyjrzyj im się uważnie. Mimo że sprzątasz, kurz się na nich gromadzi bardziej niż w innych miejscach mieszkania. Dlaczego? Bo są zwyczajnie trudne do odkurzania i gdy się spieszysz często omijasz to miejsce. Nie dziw się, że często męczy Cię kaszel. Figurki mogą trafić do gabloty lub zamykanego pudełka, jeśli nie możesz się z nimi rozstać. Podobnie potraktuj inne bibeloty. Ogranicz też liczbę książek! To jest kopalnia kurzu. Może niektóre sprzedasz i zainwestujesz w czytnik?

Odkurzacz z odpowiednim filtrem

Gdy już pozbędziesz się nadmiaru rzeczy, uświadom sobie jedno. By pozbyć się kurzu, musisz często odkurzać! Nie ma wyjścia. A żeby odkurzanie sprawiało Ci przyjemność i było skuteczne, zaopatrz się w dobry odkurzacz. Wbrew pozorom wcale nie taki, który ma największą moc. Po co Ci odkurzacz, który chwilę po zassaniu, odda kurz przez filtr wylotowy? Poszukaj takiego, który ma przede wszystkim dobry filtr, zwłaszcza gdy masz w domu alergika. To np. UltraSilencer Zen Allergy Electroluxa. Ma filtry, które zatrzymają niemal wszystkie zanieczyszczenia.

Pierz pościel

Największym siedliskiem roztoczy jest… łóżko. Mają tam po prostu królewskie warunki! Ciepło, pożywienie na miejscu. Brr! Aż przeszedł Cię dreszcz! Jeśli masz drewniane lub metalowe łóżko to lepiej, mniej powierzchni dla roztoczy. Gdy śpisz na tapczanie lub wersalce, albo taki mebel masz w pokoju alergicznego dziecka, pomyśl o poważniejszej zmianie. Zainwestuj też w hipoalergiczny materac. A poszewki pierz najlepiej raz w tygodniu na minimum 60 stopni. Uważasz, że to często – bo w Twoim rodzinnym domu pościel zmieniało się rzadziej? Cóż, walka z alergiami wcale nie jest łatwa. Raz w miesiącu odkurzaj materac. A póki jest zimno wystawiaj pościel na kilka godzin na balkon. Roztocza nie lubią niskiej temperatury!

Podłogi bez dywanów

Pamiętasz, że jesteś bezwzględnym typem? To może wystarczy Ci odwagi, by pozbyć się dywanów? Nawet gdy je regularnie odkurzasz, roztocza nie znikną w 100 procentach. Spróbuj, zwiń dywany chociaż na jakiś czas, zobaczysz, że kurzu jest mniej, a alergikom w domu łatwiej się oddycha.

Wietrzenie nie zawsze służy

Raport Światowej Organizacji Zdrowia rzuca nowe światło na kondycję powietrza w Polsce. Na liście 50. miast z najgorszą jakością powietrza w Unii Europejskiej aż 33. znajdują się u nas. Otwieranie okien może więc bardziej zaszkodzić niż pomóc! Co zrobić? Zaopatrzyć się w urządzenia, które przefiltrują powietrze w mieszkaniu i zatrzymają zanieczyszczenia w swoim wnętrzu. Może to być np. oczyszczacz powietrza Electrolux EAP450. Urządzenie samo dostosuje swoją pracę do kondycji powietrza. Możesz więc oddychać spokojnie.

Jak umilić sobie sprzątanie?

Jeśli sprzątanie jest dla Ciebie nużącym obowiązkiem, połącz je z rytuałami, które są przyjemne! Umilaj sobie te chwile, popijaj np. pyszne kakao, słuchaj doskonałej muzyki, śpiewaj, wygłupiaj się. Zobaczysz, że nawet nie zauważysz, jak kurz zniknie!
Electrolux EAP450, oczyszcza powietrza, sprzątanie, alergia, roztocza, walka z kurzem, odkurzacz Electrolux